Днес в интервю за медиите, министърът на здравеопазването, д-р Таня Андреева анонсира, че са водени разговори за това общините да разкриват аптеки при преференциални условия в малките населени места.
Националната аптечна камара, като декларира желанието на всички аптекари законовата регулация у нас да създаде достатъчно и ефективни условия за проникване на аптечната мрежа до малките населени места, заявява готовността си да разговаря с новия екип на Министерството на здравеопазването. Разговорите, които проведохме в предизборния период, ангажираха двете страни взаимно да се информират и да си сътрудничат още при етапа на дискутиране на идеите за управленските мерки в сферата на лекарствоснабдяването. Предвид натовареността в първите дни от встъпване в длъжност, Националната аптечна камара все още очаква министър Андреева да насрочи среща.
Националната аптечна камара отдавна се е консолидирала около идеята, че лекарствоснабдяването, и в частност аптечната система, следва да бъдат извадени от условията на чисто пазарните механизми. Държавата следва да гарантира равноправен достъп до лекарства и фармацевтични грижи, полагани от магистър-фармацевти на място при пациента. Това означава да се преразгледа аптечната дейност и да престанем да я третираме като „търговия на дребно“ с лекарства.
Мерките, които Националната аптечна камара предлага, са:
- Да се ограничи правото икономически групировки на лица без фармацевтично образование да притежават аптеки. Законодателно да се прекрати практиката производители на лекарства да притежават дистрибуторски складове и аптеки (вертикална интеграция), за да не се подхранват фармацевтичните монополи. По същата причина да се забранят хоризонталните вериги от аптеки.
- Да се въведе Национална аптечна карта, на базата на която да се разпределят, съобразно населението, квоти за разкриване на аптеки. Да се поставят и географски критерии за разкриване на нови аптеки.
- Да се премине към единни държавни цени за лекарствата. Не е логично в България цигарите да са с единни крайни цени, а лекарствата, които не са лукс, а необходимост, за която гражданите и общественият фонд харчат неимоверно повече пари, да са с неопределени „пазарни“ цени.
Националната аптечна камара, аптекарите и нашите пациенти ще следим под лупа всяко едно действие доколко отговаря на очакванията ни за ефективни антимонополни политически мерки. Всеки опит да бъдат обслужени частни корпоративни интереси ще бъдат разобличавани от нас и ще търсим отговорност от политическото ръководство на Министерство на здравеопазването.